Direktlänk till inlägg 22 april 2011
Så var de påsk.
Långfredag idag men de känns inte så speciellt. Kan ju bero på att ja sitter ensam här medans Erika jobbar, som vilken vanlig dag som helst.
I morgon ska vi till mamma och pappa och äta så då blir de kanske mer riktig påsk.
Väntade hela dagen igår på att alla påskkärringar skulle komma, men ingen kom. Efter lite fundering tror ja dom kom på långfredag förra året. Ungarna här i byn har kanske inte så bra koll.
Tycker de är lite sött med små ungar som kommer och leker påskkärring, var de själv när ja var liten (påskgubbe tror ja de var). Men när de kommer en hel drös med ungar blir de bara jobbigt. Sen om man inte har nåt att ge dom så känns de ännu mer konstigt. Dom brukar liksom inte vilja gå förns dom fått nåt.
Förra året blev vi väckta av att 10 ungar stod utanför. När vi valde att inte öppna hörde man hur dom började prata om att "bilen står ju här", "dom är visst hemma" och bankandet på dörren ville aldrig ta slut.
Vad ger man 10 ungar om man inte har godis hemma liksom... mamma sa att man kunde ge dom några kronor istället. PENGAR!? Skulle inte tro de, dom behöver ja själv :)
Får se om påskkärringarna dyker upp eller inte. Undra om dom blir tacksamma över lite hundmat i godispåsen...hmm.
Fick ett påskägg av Erika igår. Lite överraskat. Vi hade sagt att vi inte skulle köpa nåt till varandra. Ja försöker att inte äta godis osv så de kändes som de var bäst att låta bli helt.
Så när ja skulle lägga mig var de en knöl under kudden, ett påskägg.
Fick en deo (en pik att ja luktar illa eller?) och Lypsyl. Tycker alltid att Lypsylen är borta så nu fick ja en helt egen. Och de var inte vilken Lypsyl som helst, den är ifrån CocaCola!
Kan ja inte dricka de kan ja kanske i alla fall kleta de på läpparna, haha.
Mys. Tack tack!
Nu ska ja både lukta och smaka gott

Ska bli intressant och se hur den här smakar...
Idag lär inte hända så mycket annars tror ja.
Hade tänkt spela lite tv-spel, men PS3s nätverk är nere för andra dagen nu och när de kommer igång igen kan man ju aldrig veta.
Blir kanske någon film, lite mat och hundbus.
Ikväll när Erika kommit hem blir de nog bara soffsoft.
Funderar på om vi kanske skulle se filmen Passion of the Christ. Finns ju faktiskt en större anledning än påskkärringar till att man firar påsk. Rekommenderar er som inte sett filmen att se den, blodig (så som de förmodligen också var på riktigt), stark och väldigt bra.
Nej nu får de vara nog här på bloggen i alla fall.
Hoppas alla får en bra påsk. Ät mycket god mat och ha de mysigt med familj och vänner.
Bye bye!
