Direktlänk till inlägg 19 augusti 2014
Regn, rusk och tråkiga temperaturer. Känner mig frusen och trött.
Var bara 7 grader ute i natt och nu är det runt 15. Saknar när det var 25-30 redan.
Långt kvar till sommar nu :(
Igår hade vi trädgårdsdag här hemma.
Vi tömde komposten och körde den till tippen. Började även flytta på en sandhög som legat på fel plats allt för länge, men högen var större än vi planerat så halva blev kvar till senare ändå.
Ja bytte även lås till garaget. Det förra hade ingen nyckel så det gick inte att komma in på baksidan. Nu känns det lite säkrare när inga nycklar är på vift med förra husägaren.
Blev även en sväng till mamma och pappa för mat innan kvällen avslutades med tv.
Sov dåligt i natt igen. Förstår inte riktig varför. Sjukt irriterande.
Idag är jag jättetrött och sitter nästan och nickar framför datorn, speciellt just nu då jag är i telefonkö till Telia (bloggar undertiden). Alltid lika roligt, not. Är nog bara Försäkringskassan som kan vara värre att ringa till.
Började på plats 69 i kön men är nu nere på 14 så snart kanske man äntligen får prata med någon, om man inte blir bortkopplad, vilket har hänt ett par gånger.
Ska höra hur en långtidsmätning av vårt bredbang gått. Känns som vi tappar uppkopplingen ibland vilket är väldigt störande. Har haft samma problem tidigare och då fick vi pengar tillbaka efter som dom inte kunnat leverera det vi betalat för.
AAAA!!! Kom ner till plats 12 nu och så bröts samtaler. Åh jag kände de på mig. Blir så trött...bara ringa upp igen och sitta 30 minuter till i kö.
Idag har jag varit till Falun en sväng också.
Var in till Arken Zoo för att köpa ännu en tandskrapa. Nu har hunden och jag en varsin :)
Perfekt för att ta bort sin egen tandsten med :)
Jag frågade tandhygienisten sist om man kunde ta bort tandsten på sig själv och då sa hon att det bara var att skrapa med en kniv. Efter en stund förtydligade hon sig med att det var ett skämt.
Ska säga till henne nästa vecka när jag ska dit att jag följde hennes råd och tog bort det med min morakniv :)
Var till Mercedes också. Kollade vad det kan kosta att byta ett led-dimljus som det gått hål på av ett stenskott. 2145kr går kalaset på :(
Frågade även om nästa service som ska göras snart. Den var billigare än jag trott men ändå dyrt, 5000kr. Men sen trodde dom även att bromsarna fram behövdes bytas också och då var de ytterligare 5000kr. Dyrt! :(
Men dom har prisgaranti så jag lär ju ringa runt till halva Sveriges verkstäder och fråga priser innan jag lämnar in den till dom i Falun :)
Gillar personalen där annars, dom är riktigt bra, bara priserna som inte är lika kul.
Får se om jag kanske kan göra en del av grejerna själv så blir det billigare. Dimljuset och bromsarna går nog att byta själv, om man bara får tag på grejer till bra pris någonstans.
Det är dyrt med bil.
Så sitter jag nu i telefonkö igen. Har plats 75.
Skriver här under tiden och plockar fram lite bilder. Ja då blir det strömavbrott. De går bra nu.
(fick spara texten i Word för att slippa skriva om allt)
Samtalet med Telia var ju en höjdare.
Förra gången la dom in om en långtidsmätning som jag sen skulle återkomma för så dom kunde berätta resultatet. Nu säger hon att det bara är en tekninker som kan läsa av resultatet, och hon vet inte hur man får kontakt med dom om man inte gör en felanmälan så dom åker ut och letar fel. Däremot kunde hon kolla 24 timmar tillbaka om vi tappat uppkopplingen, vilket jag bad om förra gången men som han då sa inte var möjlig. Bra, då kan ja få veta hur det ändå ser ut 24 timmar bakot, synd bara att jag har strömavbrott just nu för då får hon inte fram något alls. Så det blir med andra ord till att ringa i morgon igen.
Å lagom som jag nu lagt på kommer strömmen tillbaka.
Som sagt, det går bra nu...
Dags att laga mat och sen lägga sig på soffan tror jag. Känns som jag gjort mitt för idag.
Erika är på utbildning i Örebro med jobbet och kommer hem först i natt någon gång, då har jag säkert piggnat till :)
Kunde kanske gjort flera inlägg istället för ett långt, men ja orkade inte.
#regn #kallt #trädgård #kompost #återvinning ##telia #telefonkö #trött #mercedes #service #bromsar #tandskrapa #arken #zoo #strömavbrott